ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ

Κατεβάστε από την παρακάτω διεύθυνση το σχετικό έγγραφο

1ο ΓΕ.Λ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ 2022

Ενημέρωση για τους ΥΠΟΨΗΦΙΟΥΣ των

ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ

Για τις ημέρες των Πανελλαδικών Εξετάσεων σας γνωρίζουμε τα εξής:

ΩΡΑ ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗΣ ΤΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΩΝ:

• Παρασκευή 03.06.2022 και Δευτέρα 06.06.2022  έως 07:30 π.μ.,
  • τις υπόλοιπες ημέρες έως 07:40 π.μ.
  • Στην αυλή του σχολείου υπάρχει γραμμοσκίαση (με τις ανάλογες αποστάσεις), όπου θα μπορούν να στέκονται οι Υποψήφιοι, έως ότου να εισέλθουν στο σχολείο και στις αίθουσες των εξετάσεων.
  • Μάσκες είναι υποχρεωτικές για Υποψήφιους και Εκπαιδευτικό Προσωπικό.

Οι υποψήφιοι κατά την είσοδό τους στην αίθουσα εξέτασης:

1.ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να φέρουν μαζί τους ΜΟΝΟ στυλό (μαύρο ή μπλε) ανεξίτηλης μελάνης, μολύβι, γομολάστιχα, γεωμετρικά όργανα και μπουκαλάκι με νερό ή αναψυκτικό. ΤΟ ΜΟΛΥΒΙ γενικά ΔΕΝ επιτρέπεται στις απαντήσεις, παρά ΜΟΝΟ αν το διευκρινίζουν οι οδηγίες των θεμάτων.

2.Γίνονται δεκτοί στις εξετάσεις με βασικό αποδεικτικό στοιχείο το Δελτίο εξεταζομένου. Καλό είναι να έχουν μαζί τους - χωρίς να είναι απαραίτητο - και άλλο αποδεικτικό στοιχείο (ταυτότητα ή διαβατήριο).

3.Οι υποψήφιοι κατά την είσοδό τους στην αίθουσα εξέτασης δεν επιτρέπεται να έχουν μαζί τους βιβλία, σημειώσεις, ηλεκτρονικά μέσα μετάδοσης πληροφοριών (κινητά τηλέφωνα, mp3, ηλεκτρονικό ψηφιακό ρολόι, κ.τ.λ.ακόμα και αν τα έχουν απενεργοποιήσει, διορθωτικό υγρό, υπολογιστικές μηχανές, άλλα αντικείμενα, εκτός από αυτά που επιτρέπει η ΚΕΕ ή οτιδήποτε θα μπορούσε να θεωρηθεί ότι δολιεύεται τις εξετάσεις.

4.Κάθε υποψήφιος θα παραλάβει μόνο ένα τετράδιο και για το λόγο αυτό πρέπει να υπάρχει ορθή διαχείριση των 16 σελίδων που περιέχει.

Μετά την Διανομή των Τετραδίων:

• Ελέγχουν αν αυτά είναι εσωτερικά καθαρά, δεν έχουν τσαλακωμένα φύλλα και αν έχουν τον ίδιο αριθμό φύλλων με αυτόν που αναγράφεται στο εξώφυλλο του τετραδίου.
  • Συμπληρώνουν τα ατομικά τους στοιχεία σύμφωνα με τις οδηγίες των επιτηρητών στο εσώφυλλο του τετραδίου.
  • Συμπληρώνουν το εξεταζόμενο μάθημα σύμφωνα με τις οδηγίες των επιτηρητών στο εξώφυλλο του τετραδίου.
  • Περιμένουν τους επιτηρητές να ελέγξουν ότι ο υποψήφιος έγραψε σωστά τα στοιχεία του, κάνοντας αντιπαραβολή των στοιχείων που έγραψε με αυτά του δελτίου εξεταζομένου. Οι επιτηρητές επικολλούν τα αυτοκόλλητα αριθμητήρια και τα καλύπτουν με αδιαφανές μαύρο αυτοκόλλητο.
  • Οι εξεταζόμενοι δεν γράφουν τίποτα άλλο στο τετράδιό τους (τύπους, σκιτσάκια, ζωγραφιές κ.λ.π.), το κλείνουν και περιμένουν με απόλυτη ηρεμία τα θέματα.

Μετά την Διανομή των Θεμάτων οι Υποψήφιοι:

• Πρέπει να ελέγξουν αν έχουν πάρει όλες τις σελίδες που πρέπει να είναι διαφορετικές μεταξύ τους.
  • Ελέγχουν αν είναι όλες οι σελίδες ευανάγνωστες.
  • Πρέπει να ελέγξουν αν τα θέματα αντιστοιχούν σύμφωνα με το πρόγραμμα στο μάθημα της ημέρας, στην Ομάδα Προσανατολισμού τους, όταν πρόκειται για μάθημα ομάδας προσανατολισμού.
  • Διαβάσουν προσεκτικά τις οδηγίες (τελευταία σελίδα).
  • Δεν πρέπει να χρησιμοποιούν διορθωτικό για το σβήσιμο καθώς και διαφορετικού χρώματος στυλό στο γραπτό τους.
  • Μπορούν να χρησιμοποιήσουν ως πρόχειρο την τελευταία σελίδα του τετραδίου και αν χρειάζεται την προτελευταία κ.λ.π., αναγράφοντας την ένδειξη ΠΡΟΧΕΙΡΟ σε όσες σελίδες χρησιμοποιήσουν, οι οποίες δεν βαθμολογούνται σε καμία περίπτωση.
  • Οι επιτηρητές γράφουν στον πίνακα τις ώρες έναρξης, δυνατής αποχώρησης και λήξης, καθώς και κάθε άλλη παρατήρηση που ανακοινώνει η Λυκειακή Επιτροπή.
  • Δεν επιτρέπεται η είσοδος σε κανένα μαθητή μετά την διανομή των θεμάτων.

Παράδοση Τετραδίων

• Οι υποψήφιοι παραδίδουν τα γραπτά τους στους επιτηρητές μετά τη λήξη του δυνατού χρόνου αποχώρησης ή με τη λήξη του χρόνου εξέτασης. Στην δεύτερη περίπτωση οι επιτηρητές λένε στους εξεταζόμενους να κλείσουν τα τετράδιά τους και τους καλούν έναν – έναν να τα παραδώσουν.
  • Οι επιτηρητές κατά την παραλαβή των δοκιμίων ελέγχουν τα ατομικά στοιχείων των μαθητών . Διαγράφουν χιαστί τα κενά διαστήματα στο γραπτό, θέτουν την υπογραφή τους στο τέλος του κειμένου των απαντήσεων που υποδεικνύεται από τον εξεταζόμενο, και διαγράφουν χιαστί τον κενό χώρο κάτω από την υπογραφή τους, καθώς και αυτόν της επόμενης λευκής σελίδας. Τέλος παρουσία του εξεταζόμενου καλύπτουν με το αδιαφανές αυτοκόλλητο τα στοιχεία του υποψηφίου.

Ευχόμαστε ολόψυχα σε όλους τους υποψήφιους Αισιοδοξία, Δύναμη, και

¨Καλή Επιτυχία¨